管理会计作业答案
管理会计作业附参考答案章

第二章某公司2005年甲产品生产工时和制造费用总额的资料摘录如下:高点低点生产工时(小时)75000 50000制造费用(元)176250 142500制造费用是由变动成本、固定成本与混合成本三部分组成的。
公司对低点制造费用进行了分解:变动成本为50000元,固定成本为60000元,混合成本为32500元。
要求:(1)采用高低点法对混合成本进行分解,并写出混合成本公式。
(2)当生产工时为65000小时时,预测其制造费用总额。
参考答案:(1)①由对低点的分解得:50000b’=50000,所以b’=1(元)②对高点进行分解:176250=60000+1×75000+高点混合成本所以, 高点混合成本=41250(元)③对高、低点混合成本进行分解. 41250=a+75000b32500=a+50000b所以, a=15000(元), b=0.35(元)④混合成本的数学方程:y=15000+0.35x(2)当生产量为65000小时时,其生产成本为:y=60000+1×65000+15000+0.35×65000=162750(元)第三章已知:某企业只生产一种产品,去年按变动成本法计算的营业利润为100000元,期末存货量为1000件,单位存货吸收的固定性制造费用为600元。
本期产量为5000件,本期销量与去年相同,为4500件。
本期发生的固定性制造费用为500000元。
要求计算本期的以下指标:(1)期末存货量=(2)单位期末存货吸收的固定性制造费用=(3)期末存货吸收的固定性制造费用=(4)期初存货释放的固定性制造费用=(5)两种成本法广义利润差额=(6)变动成本法下的营业利润=(7)完全成本法下的营业利润=(8)如果单位变动生产成本为1000元,完全成本法下的期末存货成本=参考答案(1)期末存货量=期初存货+本期生产量-本期销售量=1000+5000-4500=1500(2)单位期末存货吸收的固定性制造费用=本期固定制造费用/本期产量=500000/5000=100元(3)期末存货吸收的固定性制造费用=单位期末存货吸收的固定性制造费用*期末存货量=1500*100=150000元(4)期初存货释放的固定性制造费用=上期单位存货吸收的固定制造费用*期初存货量=600*100=600000元(5)两种成本法广义利润差额=150000-600000=-450000元(6)变动成本法下的营业利润=100000元(7)完全成本法下的营业利润=变动成本法下的营业利润+期末存货吸收的固定制造费用-期初存货释放的固定制造费用=100000+150000-600000=-350000元(8)如果单位变动生产成本为1000元,完全成本法下的期末存货成本=期末存货变动生产成本+期末存货的固定制造费用=1000*1500+150000=1650000元第四章要求:(1)利用加权平均法进行多品种本量利分析。
《管理会计》各章节练习作业答案

《管理会计》各章节练习作业答案第一章练习题及答案二、多项选择题1、管理会计属于()。
A.现代企业会计B.经营型会计C.外部会计D.报账型会计E.内部会计2、管理会计的职能包括( )。
A.参与经济决策B.控制经济过程C.规划经营目标D.预测经济前景E.考核评价经营业绩3、( )属于现代管理会计的基本内容。
A.预测决策会计B.责任会计C.预算会计D.规划控制会计E.以上都是4、( )的出现标志管理会计的原始雏形的形成。
A.标准成本计算制度B.变动成本法C.预算控制D.责任考评E.以上都是5、下列项目中,属于在现代管理会计阶段产生和发展起来的有( )。
A.规划控制会计B.管理会计师职业C.责任会计D.管理会计专业团体E.预测决策会计6、下列项目中,可以作为管理会计主体的有( )。
A.企业整体B.分厂C.车间D.班组E.个人7、管理会计是( )。
A.活帐B.呆帐C.报账型会计D.外部会计E.经营型会计8、下列关于管理会计的叙述,正确的有( )。
A.工作程序性较差B.可以提供未来信息C.以责任单位为主体D.必须严格遵循公认会计原则E.重视管理过程和职工的作用9、可以将现代管理会计的发展趋势简单地概括为()A.系统化B.规范化C.职业化D.社会化E.国际化10、西方管理会计师职业团体主要从事的工作包括()A.组织纯学术研究B.组织专业资格考试C.安排后续教育D.制定规范和标准E.推广管理会计方法ABE、ABCDE、ABD、AC、BCDE、ABCDE、ADE、ABCE、ABCDE、BCDE第二章练习题及答案二、多项选择题1、成本按其核算的目标分类为( )。
A.质量成本B.未来成本C.责任成本D.业务成本E.历史成本2、固定成本具有的特征是( )。
A.固定成本总额的不变性B.单位固定成本的反比例变动性C.固定成本总额的正比例变动性D.单位固定成本的不变性E.固定成本总额变动性3、变动成本具有的特征是( )。
A.变动成本总额的不变性B.单位变动成本的反比例变动性C.变动成本总额的不变性D.变动成本总额的正比例变动性E.单位变动成本的不变性4、下列成本项目中,( )是酌量性固定成本。
17管理会计作业及答案

17管理会计作业及答案管理会计作业及答案1.某公司只产销⼀种产品,本年单位变动成本为6元,变动成本总额为84000元,获营业利润18000元,若该公司计划下⼀年度变动成本率仍维持本年度的40%,其他条件不变。
要求:预测下年度的保本销售量及保本销售额。
答:销售收⼊=84000/40%=210000元销售量=84000/6=14000(件)销售单价=210000/14000=15元单位贡献边际=15-6=9(元)固定成本=210000-84000-18000=108000(元)保本量=108000/9=12000(件)保本额=108000/(1-40%)=180000(元)2.已知某企业1—8⽉份某项混合成本与有关产量的详细资料如下:要求:采⽤⾼低点法进⾏成本性态分析并建⽴成本模型答:⾼点坐标(28,8200)低点坐标(16,5200)b=(8200-5200)/(28-16)=250元/件a=5200-250×16=1200(元)成本性态模型为Y=1200+25Ox3.某企业某产品有关成本资料如下:单位直接材料成本为10元,单位直接⼈⼯成本为5元,单位变动制造费⽤为7元,固定性制造费⽤总额为4000元,单位变动性销售及管理费⽤为4元,固定性销售及管理费⽤为1000元。
期初存货量为0,本期产量为1000件,销量为600件,单位售价为40元要求:分别按变动成本法和完全成本法计算下列指标:(1)单位产品成本(2)期间成本(3)销货成本(4)营业利润答:变动成本法下单位产品成本=10+5+7=22(元)期间成本=1000+4000+4×600=7400(元)销货成本=22×600=13200(元)营业利润=4O×600-13200-4×60O-5000=3400(元)完全成本法下单位产品成本=10+5+7+4=26(元)期间成本=4×600+1000=3400(元)销货成本=26×600=15600(元)营业利润=40×460-15600-340O=5000(元)4.已知某企业组织多品种经营,2009年有关资料如下:假定本年全⼚固定成本为237000元,若2010年削减⼴告费1200元。
管理会计作业答案

已知,某公司只生产一种产品,第一年、第二年产量分别为8000件和5000件,销售量分别为7000件和6000件。
每件产品售价为50元,生产成本为:每件变动生产成本10元,固定生产成本发生额80000元,变动性销售与管理费用为每件5元,固定性销售与管理费用每年60000元。
要求:(1)分别按两种成本法计算产品单位成本(2)分别按两种按两种成本法计算营业利润(3)分析两种成本计算的营业利润发生差异的原因,并进行调整(1)两种成本法的产品单位成本见表两种成本法的产品单位成本计算表项目 第一年 第二年变动成本法 10 10完全成本法 10+80000/8000=20 10+80000/5000=26(2)两种成本法的营业利润见表表1 完全成本法下的利润表项目 第一年 第二年营业收入 350000 300000减:营业成本期初存货成本 0 20000本期生产成本 20*8000=160000 26*5000=130000可供销售商品成本 160000 150000期末存货成本 20*(8000-7000)=20000 0营业成本合计 140000 150000营业毛利 210000 150000减:营业费用 7000*5+60000=95000 6000*5+60000=90000营业利润 115000 60000表2 变动成本法下的利润表项目 第一年 第二年销售收入 350000 300000减:变动成本变动生产成本 7000*10=70000 6000*10=60000变动销售及管理费用 7000*5=35000 6000*5=30000 变动成本合计 105000 90000贡献边际 245000 210000减:固定成本固定性制造费用 80000 80000固定性销售及管理费用 60000 60000固定成本合计 140000 140000营业利润 105000 70000 (3) 营业利润调节表项目 第一年 第二年变动成本法的营业利润 105000 70000加:期末存货中的固定制造费用 10000 0减:期初存货中的固定制造费用 0 10000完全成本法的营业利润 115000 60000。
《管理会计》作业4参考答案

管理会计形成性考核作业四第四部分综合测试题一、单项选择题1.采用科学的方法预计企业未来发展的必然性和可能性的行为,实在描述管理会计的哪个目标(A)。
A.规划目标B.控制目标C.预测目标D.决策目标2.现代管理会计的基本内容包括预测与决策会计、规划与控制会计和(A)。
A.责任会计B.成本会计C.内部会计D.外部会计3.财务成本和管理成本是根据成本按其(A)分类的。
A.应用情况B.经济用途C.与决策的关系D.发生可否加以控制4.在成本性态分析的各种方法中,必须先计算固定成本a,再计算单位变动成本b的方法是(B)。
A.直接分析法B.散布图法C.回归直线法D.高低点法5.贡献毛益,又称边际贡献、边际利润等。
它是指产品销售收入减去(A)后的余额。
A.变动成本B.固定成本C.期间成本D.全部成本6.已知某企业生产电水壶,产品单价为500元,变动成本率为40%,固定成本总额为90 000元,则企业的保本量为(B)件。
A.200 B.300 C.500 D.6007.因果预测分析法是根据某项指标与其他有关指标之间的相互依存来预测的一类分析方法,在下列选项中,哪个不属于因果预测分析法。
(A)A.本量利分析法B.指数平滑法C.边际成本D.增量成本8.(D)只适用于销售业务量比较稳定的产品的预测,如不存在季节性差别的食品、日常生活用品和文具等。
A.移动加权平均法B.移动平均法C.指数平滑法D.算术平均法9.在产销量上升时,经营杠杆率(C)。
A.上升B.下降C.不变D.成正比例变动10.相关成本是指与特定的决策方案相联系的、能对决策产生重大影响的、在短期经营决策中必须予以充分考虑的成本。
相关成本不包括(A)。
A.沉没成本B.差量成本C.边际成本D.专属成本11.短期经营决策分析中,(B)是金额低的方案为优。
A.差量分析法B.相关成本分析法C.贡献毛益分析法D.利润总额对比法12.某股票每年的股利为4元,若某人想长期持有,则其在股票价格为(C)时才愿意买?假设银行的存款利率为8%。
管理会计学答案

《管理会计学》作业答案第一章总论思考题:1.管理会计的职能是什么?答案要点:1.预测职能、2.决策职能、3.规划职能、4.控制职能、5.评价职能具体内容见教材第4-5页2.管理会计的内容核心是什么?答案要点:1.预测决策会计、2.规划控制会计、3.责任会计。
管理会计中的成本形态分析、变动成本法和本量利分析等重要内容,贯穿在预测、决策、规划控制及责任会计之中。
详细内容见教材第5页3.管理会计与财务会计的区别和联系是么?答案要点:管理会计与财务会计的联系:1.两者目标一致;2.两者基本信息来源相同同财务会计相比,管理会计具有如下特点:1.管理会计侧重于为企业内部管理提供服务2.管理会计不受公认的会计原则或《企业会计准则》的严格限制和约束3.管理会计侧重于预测决策、规划控制及业绩考核评价4.管理会计无固定的核算程序,计算方法比较负责5.管理会计的会计报告无固定的编报时间,内容不确定,可采用非货币计量单位。
6.对会计人员素质的要求与财务会计不同详细内容见教材第7-8页第二章成本性态分析与成本计算方法思考题:1成本按经济用途可以分为哪几类?答案要点:成本按经济用途可以分为生产成本和非生产成本。
生产成本包括直接材料、直接人工和制造费用。
非生产成本包括销售费用、管理费用、财务费用2.固定成本概念、特性及其进一步分类。
答案要点:固定成本是指在一定条件下(一定时期和一定业务量范围内),其总额不随业务量的变化而变化的那部分成本。
固定成本的特性:⑴固定成本总额具有不变性。
⑵单位固定成本(a / x)在业务量变动时,具有反比例变动性固定成本的分类⑴约束性固定成本(生产经营能力成本)。
是指不受管理当局短期决策行为影响的那部分成本。
⑵酌量性固定成本,是指受管理当局短期决策行为影响的那部分成本。
3.变动成本概念、特性及其进一步分类。
答案要点:变动成本是指在一定条件下,其成本总额会随着业务量的变动成正比例变动的那部分成本。
变动成本的特性⑴变动成本总额(bx)的正比例变动性⑵单位变动成本(b)的不变性变动成本的分类变动成本按其发生的原因可分为:⑴技术性变动成本。
2023年管理会计形考作业及参考答案

《管理会计》形考作业及答案管理会计作业一一、名词解释1.成本性态: 在一定条件下成本总额与特定业务量之间旳依存关系。
2.有关范围: 不会变化或破坏特定成本项目固有特性旳时间和业务量旳变动范围。
3、固定成本: 在一定有关范围内, 其总额与业务量增减变化无关旳成本。
4、变动成本:在一定有关范围内, 其总额随业务量旳变化而成正比例变化旳成本。
5、变动成本法:是管理会计为改革财务会计成本计算而设计旳新模式。
以成本性态分析为前提条件, 只将变动生产成本作为产品成本旳构成内容, 而将该固定生产成本及非生产成本作为期间成本, 并按奉献式损益确定程序计量损益旳一种成本计算模式。
二、单项选择题(每题只有一种对旳答案)1.( AC )旳出现标志管理会计原始雏形旳形成。
A原则成本计算制度 B. 变动成本法C. 预算控制 D. 责任考核2.成本按习性进行分类, 将直接材料、直接人工、变动性制造费用三项数额合计后可统称为( B )A变动成本 B. 变动生产成本C变动销售成本 D. 制造费用3.完全成本法与变动成本法在计算产品生产成本时重要差异在( C )。
A. 变动制造费用B. 变动推销及管理费用C.固定制造费用D. 固定推销及管理费用4.下列各项中, 与老式旳财务会计相对立概念而存在旳是( C )。
A现代会计 B. 企业会计C. 管理会计 D. 管理会计学5.假如某项管理会计信息同步满足了有关性和可信性旳规定, 那么我们可以断定该信息在质量上符合( B )。
A真实性原则 B. 决策有用性原则C. 及时性原则 D. 灵活性原则6.下列项目中, 不属于管理会计与财务会计之间共性特性旳表述是( B )。
A.两者都是现代会计旳构成部分B. 两者旳详细目旳相似C. 两者共享部分信息D. 两者互相制约、互相补充7、按照管理会计旳解释, 成本旳有关性是指(A )。
A与决策方案有关旳成本特性 B. 与控制原则有关旳成本特性C. 与资产价值有关旳成本特性 D. 与归集对象有关旳成本特性8.在历史资料分析法旳详细应用措施中, 计算成果最为精确旳措施是( C )。
管理会计+++答案

<<管理会计>>作业题一单项选择题1.管理会计的服务对象侧重于( C )A投资人B债权人C内部经营管理人员D政府机关2.管理会计的主体具有( B )A单一性B多层次性C连续性 D 系统性3.管理会计与财务会计存在着显著区别,但二者之间仍有一定的联系,主要体现( C )A 工作具体目标B 遵循公认会计原则C 资料来源D 工作程序4.在平面直角坐标图上,单位产品固定成本是一条( B )A 以单位变动成本为斜率的直线B 反比例曲线C 平行于X轴(横轴)的直线D 平行于Y轴(纵轴)的直线5.下列费用中属于约束性固定成本的是( A )A 折旧费(按直线法计提)B 广告费C 职工教育培训费D 业务招待费6.在相关范围内,当业务量变动时,单位变动成本将( C )A呈正比例变化B呈反比例变化C固定不变D成反比例降低7.混合成本模型为y=a+bx,其中bx表示( B )A固定成本总额B变动成本总额C单位固定成本D单位变动成本8.在变动成本法下,固定制造费用作为(B)A直接成本B期间成本C递延成本D责任成本9.变动成本法和完全成本法计算的税前利润存在差异的根本原因在于( B )A两者计入当期损益表的制造费用不同B两者计入当期损益表的固定制造费用不同C两者计入当期损益表的变动制造费用不同D两者计入当期损益表的变动管理费用不同10.某企业生产甲产品,当年的生产量为8000件,销售量为6000件,发生的直接材料为12000元,直接人工费用为9000元,变动制造费用为8400元,固定制造费用为12800元,变动销售及管理费用为4800元,固定销售及管理费用为2000元,则按变动成本法和完全成本法分别计算确定的单位产品成本为(D)A3.675元、6.075元 B 5.275元、3.675元C 3.675元、5.875元D 3.675元、5.275元11.变动成本法和完全成本法下均计入产品成本的项目是( B )A 固定制造费用B 变动制造费用C 变动推销与管理费用D 固定推销与管理费用1.其他因素不变时,单位变动成本的上升会引起( D )A 保本点降低,安全边际降低B 保本点上升,安全边际上升C 保本点降低,安全边际上升 D保本点上升,安全边际下降2.如果产品的单价与单位变动成本上升的百分率相同,其他因素不变,则保本销售量(B )A上升B下降C不变D不确定3.在其他因素不变的条件下,其变动不能影响保本点的因素是(D)A单位变动成本B固定成本C单价D销售量4.本量利分析的基础是(C)A保本点B目标利润C成本习性分析D目标销售量5.企业年目标利润为2500万元,产品单价为1000元,单位变动成本率为40%,产品固定成本为700万元,则要达到目标利润,企业应销售产品(B)件A 80000B 53334C 41667D 625506.某企业只产销一种产品,单位变动成本为36元,固定成本总额为4000元,单位售价56元,要使安全边际率达到50%,该企业的销售量应达到(A)件A 400B 222C 143D 5007.当企业的生产经营处于盈亏临界状态时( A )A 固定成本同边际贡献相等B 总成本同边际贡献相等C 变动成本同边际贡献相等D 销售收入同边际贡献相等10.假设某企业生产甲乙丙三种产品,各产品的边际贡献率分别为10%,15%和30%,销售比重分别为30%,30%和40%,则该企业综合边际贡献率为( B )A 55%B 19.5%C 15%D 30%1.预测分析的内容不包括(D)A销售预测B利润预测C资金需要量预测D所得税预测2.假设平滑指数为0.6,2006年6月份实际销售量为600公斤,预测2006年6月份销售量为630公斤,则预测2006年7月份的销售量为(C)公斤A 618B 600C 612D 6303.亏损产品在生产能力无法转移的情况下,是否继续生产取决于存在(C)A营业利润B营业收入C边际贡献D边际成本4.一定时期内,每期期末等额收付的系列款项称为(A)A普通年金B即付年金C递延年金D永续年金5.下列预算中,不属于业务预算的是( D )A销售预算B生产预算C销售及管理费用预算D现金预算6.在预算的执行过程中自动延伸,使预算期永远保持在一年,这种预算称为(D)A弹性预算B概率预算C零基预算D滚动预算7.假设某企业每月需要甲材料1000公斤,每公斤储存成本为5元,每次订货成本为100元,则经济订货批量为( B )A 5公斤B 200公斤C 7公斤D 141公斤8.净现值与净现值指数之间存在一定的对应关系,当净现值为正时,净现值指数( A )A 大于1B 等于1C 大于0小于1D 小于09.某企业计划购一台设备,需要支付采购成本400万元,可使用4年,到期无残值,采用直线法计提折旧,预计每年可产生税前现金净流量140万元,如果所得税率为40%,则回收期为( B )A 4.8年B 3.2年C 2.9年D 2.2年10.选择某一方案而放弃另一方案所失去的可望获得的潜在收益是指( D )A 付现成本B 期间成本C 产品成本D 机会成本11.在下列决策中,属于长期投资决策的是( D )A 生产决策B 成本决策C 定价决策D 购置设备决策1.在全面预算的编制工作中,唯一用业务量来计量的是(B)A销售预算B生产预算C成本预算D现金预算2.生产预算的编制基础是( D )A采购预算B人工预算C存货预算D销售预算3.固定制造费用效率差异是由于( B )之间的而造成的固定制造费用差异A实际工时与预算工时B实际工时与标准工时C预算工时与标准工时D实际分配率与标准分配率4.成本中心的责任成本是指(C)A生产成本B期间成本C可控成本 D 产品成本5.投资中心的利润与其投资额的比率称做(A)A投资报酬率B税前净利C内部报酬率D剩余利益6.产品在企业内部各责任中心之间销售,只能按内部转移价格取得收入的利润中心是(B )A自然利润中心B人为利润中心C利润中心D投资中心7.已知固定性制造费用标准分配率为2元/小时,当月相关数据如下:实际发生固定性制造费用9800元,实际工时为5000小时,标准工时为4800小时,预计应完成的总工时为5600小时,则固定性制造费用耗费差异为( C )A 超支200元B 节约1200元C 节约1400元D 超支400元8.直接材料预算的编制基础是( B )A 销售预算B 生产预算C 财务预算D 直接人工预算二.多选题1.管理会计侧重于(ACD)A评价过去B过程监督C控制现在D规划未来2.变动成本的特点有(BD)A总额的不变性B总额的变动性C单位变动成本的反比例变动性D单位变动成本的不变性3.在变动成本法下,下列项目中属于产品成本的是(ABC)A直接材料B直接人工C变动制造费用D固定制造费用4.变动成本法与完全成本法的区别体现在( ACE )A 产品成本组成不同B 成本计算对象的不同C 在产成品和在产品估价方面不同D 成本计算周期不同E 在盈亏计算方面不同5.变动成本计算法的局限性主要有( ABDE )A所确定的分期损益难于为管理部门所理解 B 产品成本要领不符合传统的成本概念的要求 C 不利于成本的控制和管理 D 所提供的成本数据较难适应长期决策的需要E 所确定的成本数据不符合通用的会计报表编制的要求1.可以求得边际贡献率的公式有( ABCD )A 边际贡献/销售收入B (单位售价-单位变动成本)/单位售价C 1-变动成本率D 单位边际贡献/单位售价E 单位变动成本/单位售价2.下列因素中,(CD)上升趋势变化时会导致保本点升高A销售量B单价C固定成本D单位变动成本3.某产品单价为8元,固定成本总额为2000元,单位变动成本为5元,计划产销量600件,要实现400元的利润,可分别采取的措施有(ABD )A减少固定成本600元B提高单价1元C提高单价0.5元D降低单位变动成本1元4.以下各项可以求得预计利润的是( ACD )A 预计利润=(预计销售量×单位售价)-(预计销售量×单位变动成本)-固定成本B 预计利润=(单位售价-单位变动成本)×保本销售量C 预计利润=单位贡献毛益×预计销售量-固定成本D 预计利润=安全边际×单位贡献毛益E 预计利润=单位售价×(预计销售量-保本销售量)-固定成本1.下列决策属于短期经营决策的有(ACD)A产品追加订货B固定资产更新C亏损产品处置D新产品开发2.投资决策分析使用的贴现指标主要有(ABD)A获利能力指数B内部收益率C投资回收期D净现值3.构成投资项目现金流入的包括( ACD )A 营业的净收益B 固定资产投资C 固定资产折旧D 固定资产报废的残值收入E 固定资产报废的清理费用4.如果企业处于保本状态时,则(ABCDE )A 安全边际量为零B 保本点作业率等于1C 利润为零D 销售收入线与总成本线相交E 贡献毛益总额等于固定成本总额1.现金预算包括的主要内容有(ABCD)A现金收入B现金支出C现金余缺D资金筹集E税后净利润2.在编制直接材料预算预计采购量时,应考虑的因素有(ABC)A预计生产需用量B预计期初存货C预计期末存货D预计销售量E预计单位产品售价3.固定制造费用成本差异可以分为(ABC)三种差异A耗费差异B效率差异C生产能力利用差异D数量差异4.考核投资中心投资效果的主要指标有(CD )A责任成本B营业收入 C 剩余收益D投资报酬率5.下列各项中,属于揭示自然利润中心特征的表述有(ABCD )A直接面对市场B具有部分经营权C通常只计算可控成本D对外销售产品而取得收入6.在编制预算时,以生产预算为基础进行编制的预算有(CDE )A 销售预算B 管理费用预算C 直接材料采购预算D 直接人工预算E 制造费用预算7.在编制直接材料采购预算预计采购量时,应考虑的因素有(ABC )A 预计生产需用量B 预计期末存货C 预计期初存货D 预计销售量E 预计单位产品售价三.判断题财务会计和管理会计是现代企业会计的两个分支( V )管理会计侧重于对未来的控制、评价,财务会计侧重于对现在的决策和规划( X )管理会计面向未来,因而管理会计信息的形成不以过去的资料为基础( X )成本性态是指成本总额与业务量之间的依存关系。
- 1、下载文档前请自行甄别文档内容的完整性,平台不提供额外的编辑、内容补充、找答案等附加服务。
- 2、"仅部分预览"的文档,不可在线预览部分如存在完整性等问题,可反馈申请退款(可完整预览的文档不适用该条件!)。
- 3、如文档侵犯您的权益,请联系客服反馈,我们会尽快为您处理(人工客服工作时间:9:00-18:30)。
管理会计课后练习答案CHAPTER 22–71. Direct materials:M agazine (5,000 ⨯ $0.40) $ 2,000B rochure (10,000 ⨯ $0.08) 800 $ 2,800Direct labor:Magazine [(5,000/20) ⨯ $10] $ 2,500Brochure [(10,000/100) ⨯ $10] 1,000 3,500 Manufacturing overhead:Rent$ 1,400D epreciation [($40,000/20,000) ⨯ 350*] 700S etups 600I nsurance 140P ower 350 3,190 Cost of goods manufactured $ 9,490*Production is 20 units per printing hour for magazines and 100 units per printinghour for brochures, yielding monthly machine hours of 350 [(5,000/20) +(10,000/100)]. This is also monthly labor hours, as machine labor only operatesthe presses.2. Direct materials $ 2,800Direct labor 3,500Total prime costs $ 6,300Magazine:Direct materials $ 2,000Direct labor 2,500Total prime costs $ 4,500Brochure:Direct materials $ 800Direct labor 1,000Total prime costs $ 1,800Direct tracing was used to assign prime costs to the two products.3. Total monthly conversion cost:Direct labor $ 3,500Overhead 3,190Total $ 6,690Magazine:Direct labor $ 2,500 Overhead:Power ($1 ⨯ 250) $ 250Depreciation ($2 ⨯ 250) 500Setups (2/3 ⨯ $600) 400Rent and insurance ($4.40 ⨯ 250 DLH)* 1,100 2,250Total $ 4,750Brochure:Direct labor $ 1,000 Overhead:Power ($1 ⨯ 100) $ 100Depreciation ($2 ⨯ 100) 200Setups (1/3 ⨯ $600) 200Rent and insurance ($4.40 ⨯ 100 DLH)* 440 940Total $ 1,940*Rent and insurance cannot be traced to each product so the costs are assignedusing direct labor hours: $1,540/350 DLH = $4.40 per direct labor hour. The otheroverhead costs are traced according to their usage. Depreciation and power areassigned by using machine hours (250 for magazines and 100 for brochures):$350/350 = $1.00 per machine hour for power and $40,000/20,000 = $2.00 permachine hour for depreciation. Setups are assigned according to the timerequired. Since magazines use twice as much time, they receive twice the cost:Letting X = the proportion of setup time used for brochures, 2X + X = 1 implies acost assignment ratio of 2/3 for magazines and 1/3 for brochures.4. Sales [(5,000 ⨯ $1.80) + (10,000 ⨯ $0.45)] .............$13,500Less cost of goods sold.................................... 9,490 Gross margin ................................................ $ 4,010 Less operating expenses:Selling .................................................... $ 500aAdministrative ........................................... 1,500b2,000 Income before income taxes .............................. $ 2,010a Distribution of goods is a selling expense.b A case could be made for assigning part of her salary to production. However,since she is responsible for coordinating and managing all business functions, anadministrative classification is more convincing.CHAPTER 33–31.Cost of Oil Changes$0$1,000$2,000$3,000$4,000$5,000$6,000$7,000$8,000$9,00005001,0001,500Number of Oil ChangesC o s tThe scattergraph provides evidence for a linear relationship. 2. High (1,400, $7,950); Low (700, $5,150) V = ($7,950 – $5,150)/(1,400 – 700) = $2,800/700 = $4 per oil change F = $5,150 – $4(700)= $5,150 – $2,800 = $2,350 Cost = $2,350 + $4 (oil changes)Predicted cost for January = $2,350 + $4(1,000) = $6,3503–4 1. Overhead = $2,130 + $17(DLH) + $810(setups) + $26(purchase orders) 2. Overhead = $2,130 + $17(600) + $810(50) + $26(120) = $2,130 + $10,200 + $40,500 + $3,120= $55,9503. Since total setup cost is $40,500 for the following month, a 50 percent decrease would reduce setup cost to $20,250, saving $20,250 for the month.CHAPTER 44–81. Product cost assignment:Overhead rates:Patterns: $30,000/15,000 = $2.00 per DLHFinishing: $90,000/30,000 = $3.00 per DLHUnit cost computation:Backpacks Duffel Bags Patterns:$2.00 ⨯ 0.1 $0.20$2.00 ⨯ 0.2 $0.40Finishing:$3.00 ⨯ 0.2 0.60$3.00 ⨯ 0.4 1.20Total per unit$0.80 $1.602. Cost before addition of duffel bags:$60,000/100,000 = $0.60 per unitThe assignment is accurate because all costs belong to the one product.3. Activity-based cost assignment:Stage 1:Pool rate = $120,000/80,000 = $1.50 per transactionStage 2:Overhead applied:Backpacks: $1.50 ⨯ 40,000* = $60,000Duffel bags: $1.50 ⨯ 40,000 = $60,000*80,000 transactions/2 = 40,000 (number of transactions had doubled)Unit cost:Backpacks: $60,000/100,000 = $0.60 per unitDuffel bags: $60,000/25,000 = $2.40 per unit4. This problem allows the student to see what the accounting cost per unit should beby providing the ability to calculate the cost with and without the duffel bags. With this perspective, it becomes easy to see the benefits of the activity-based approach over those of the functional-based approach. Theactivity-based approach provides the same cost per unit as the single-product setting. The functional-based approach used transactions to allocate accountingcosts to each producing department, and this allocation probably reflects quite well the consumption of accounting costs by each producing department. The problem is the second-stage allocation. Direct labor hours do not capture the consumption pattern of the individual products as they pass through the departments. The distortion occurs, not in using transactions to assign accounting costs to departments, but in using direct labor hours to assign these costs to the two products.In a single-product environment, ABC offers no improvement in product costing accuracy. However, even in a single-product environment, it may be possible to increase the accuracy of cost assignments to other cost objects such as customers.CHAPTER 77–81. a. Direct methodDrilling Assembly Machine hours 0.80 0.20Kilowatt-hours 0.10 0.90Maintenance:(0.80 ⨯ $320,000) $256,000(0.20 ⨯ $320,000) $ 64,000Power:(0.10 ⨯ $400,000) 40,000(0.90 ⨯ $400,000) 360,000Direct costs 163,000 90,000T otal $459,000 $514,000Drilling: $459,000/30,000 = $15.30 per MHrAssembly: $514,000/40,000 = $12.85 per DLHPrime costs $1,817.00Drilling (2 ⨯ $15.30) 30.60Assembly (50 ⨯ $12.85) 642.50Total cost $2,490.10Markup (15%) 373.52Bid price $2,863.62b. Reciprocal methodM aintenance Power Drilling AssemblyMachine hours —0.375 0.500 0.125 Kilowatt-hours 0.100 —0.090 0.810M = $320,000 + 0.1P = $320,000 + 0.1($400,000 + 0.375M)M = $320,000 + $40,000 + 0.0375M0.9625M = $360,000M = $374,026P = $400,000 + 0.375MP = $400,000 + 0.375($374,026)P = $400,000 + $140,260P = $540,260T otal Cost Drilling Assembly Maintenance: $374,026(0.500 ⨯ $374,026) $187,013(0.125 ⨯ $374,026) $ 46,753Power: 540,260(0.09 ⨯ $540,260) 48,623(0.81 ⨯ $540,260) 437,611Direct costs 163,000 90,000 T otal $398,636 $574,364Drilling: $398,636/30,000 = $13.29 per MHr*Assembly: $574,364/40,000 = $14.36 per DLH*Prime costs $1,817.00Drilling (2 ⨯ $13.29) 26.58Assembly (50 ⨯ $14.36) 718.00Total cost $2,561.58Markup (15%) 384.24Bid price $2,945.82*Rounded2. The reciprocal method is more accurate, as it takes into account the use of supportdepartments by other support departments.CHAPTER 88-31. C ash BudgetFor the Month of June 20XXBeginning cash balance ......................................... $ 1,345Collections:Cash sales .................................................... 20,000Credit sales:Current month ($90,000 ⨯ 50%) ........................... 45,000May credit sales ($85,000 ⨯ 30%) ......................... 25,500April credit sales* ............................................ 8,060 Total cash available .............................................. $ 99,905 Less disbursements:Inventory purchases:Current month ($110,000 ⨯ 80% ⨯ 40%) ................. $ 35,200Prior month ($100,000 ⨯ 80% ⨯ 60%) .................... 48,000Salaries and wages .......................................... 10,300Rent ........................................................... 2,200Taxes .......................................................... 5,500Total cash needs ............................................ 101,200 Excess of cash available over needs .......................... $( 1,295)*Payments for April credit sales = $50,000 ⨯ 16% = $8,000L ate fees remitted = ($8,000/2) ⨯ 0.015 = $60T otal Payments for April credit sales and late fees = $8,000 + $60 = $8,0602. Yes, the business does show a negative cash balance for the month of June.Without the possibility of short-term loans, the owner should consider taking lesscash salary.CHAPTER 99–81. Material quantity standards:1.25feet per cutting board⨯ 67.50feet for five good cutting boardsUnit standard for lumber = 7.50/5 = 1.50 feetUnit standard for foot pads = 4.0Material price standards:Lumber: $3.00 per footPads: $0.05 per padLabor quantity standards:Cutting: 0.2 hrs. ⨯ 6/5 = 0.24 hours per good unitAttachment: 0.25 hours per good unitUnit labor standard 0.49 hours per good unitLabor rate standard: $8.00 per hourStandard prime cost per unit:Lumber (1.50 ft. @ $3.00) $4.50Pads (4 @ $0.05) 0.20Labor (0.49 hr. @ $8.00) 3.92Unit cost $8.622. Standards allow managers to compare planned and actual performance. Thedifference can be broken down into price and efficiency variances to identify the cause of a variance. With this feedback, managers are able to improve productivity as they attempt to produce without cost overruns.3. a. The purchasing manager identifies suppliers and their respective prices andquality of materials.b. The industrial engineer often conducts time and motion studies to determinethe standard direct labor time for a unit of product. They also can determine how much material is needed for the product.c. The cost accountant has historical information as well as current informationfrom the purchasing agent, industrial engineers, and operating personnel. He or she can compile this information to obtain an achievable standard.4. Lumber:MPV = (AP –SP)AQ= ($3.10 –$3.00)16,000 = $1,600 UMUV = (AQ –SQ)SP= (16,000 –15,000)$3 = $3,000 URubber pads:MPV = (AP –SP)AQ= ($0.048 –$0.05)51,000 = $102 FMUV = (AQ –SQ)SP= (51,000 –40,000)$0.05 = $550 ULabor:LRV = (AR –SR)AH= ($8.05 –$8.00)5,550 = $277.50 ULEV = (AH –SH)SR= (5,550 –4,900)$8 = $5,200 UCHAPTER 1010–61. 2005 2006a. 192,000/80,000 = 2.4/hour (velocity) 2.4/hour60/2.4 = 25 minutes (cycle time) 25 minutesb. 152,000/80,000 = 1.9/hour (velocity) 176,000/80,000 = 2.2/hour60/1.9 = 32 minutes* (cycle time) 60/2.2 = 27 minutes*c. N/A ($20 –$10)/$20 = 50%d. 152,000/80,000 = 1.9 176,000/80,000 = 2.2e. 20,000/200,000 = 10% 16,000/200,000 = 8%f. N/A ($200 –$250)/$250 = (20%)g. N/A (6 –3)/6 = (50%)h. 9,000/152,000 = 5.9%* 4,000/176,000 = 2.3%*i. 4,000/152,000 = 0.026/unit* 16,000/176,000 = 0.091/unit*j. 200 hours 800 hoursk. $300 $280l. 2 ⨯ 40 = 80 6 ⨯ 40 = 240m. ($300 ⨯ 4,000)/($300 ⨯ 152,000) ($280 ⨯24,000)/($280 ⨯176,000)= 2.63%* = 13.6%* n. 20% 176,000/780,000 = 22.6%**o. N/A [($280 ⨯ 176,000) –($300 ⨯152,000)]/($300 ⨯ 152,000) =8.1%**Rounded**152,000 ÷20% = 760,000 + 20,000 = 780,0002. Strategic Objectives MeasuresFinancial:Reduce unit cost Unit costDevelop new customers New customers per unit soldIncrease total revenues Percentage change in revenuesCustomer:Reduce customer Price/Unitsacrifice Postpurchase costsIncrease customer Number of new customersacquisitionIncrease market share Percentage of marketProcess:Decrease process time Cycle time/VelocityDecrease defective units Number of defectsNumber of scrapped unitsDecrease inventory Days of inventoryLearning and Growth:Increase employee Output per hourcapabilities Training hoursSuggestionsAll measures have shown improvement over the two-year period. This provides evidence of the strategy’s viability, assuming that the measures are tied to the strategy as they appear to be. What is lacking are the targets for the various measures. Knowing the targets for the two-year period would significantly enhance the value of the feedback. It is important to emphasize that comparing targets to actuals allows for an assessment both of implementation success and strategy viability (double-loop feedback).3. It is important to understand that one cause can have more than one effect andthat an effect can have more than one cause. Because of this, a strategy can have several cause-and-effect branches. Based on the available information, we can express the strategy as follows:If training is increased, then employee productivity and participation will increase; if employee productivity and participation increase, then product quality and process time will improve; if process time decreases and if the product quality improves, then inventory will decrease and costs will decrease (including postpurchase costs); if inventory decreases, then costs will decrease; if costs decrease, then customer sacrifice decreases (selling prices and postpurchase costs lowered); if selling prices and postpurchase costs are lowered, then the number of customers can be increased; if the number of customers increases, then market share will increase; if market share increases, then revenues will increase.The measures reveal a lot about the strategy; in fact, if the measures are properlyspecified, they should tell the whole story of the strategy. The measures allow us toinfer the strategic objectives and the underlying relationships of these objectives.Market share is an example of a measure that acts as both a lead and a lagmeasure. It acts as an outcome variable because it is a consequence of otherperformance drivers such as selling prices and postpurchase costs, but it is also alead measure for revenues. Hours of training is a lead measure only (for thisexample), and revenues is a lag measure only.CHAPTER 1313–31. Answering machine EVA = $1,300,000 –0.12($10,000,000)= $1,300,000 –$1,200,000= $100,0002. Video game player EVA = $640,000 –0.12($4,000,000)= $640,000 –$480,000= $160,0003. Current division EVA = $13,500,000 –0.12($75,000,000)= $13,500,000 –$9,000,000= $4,500,000The manager will choose to invest in both since the EVA of each is positive. If themanager invests in both, overall EVA will be $4,760,000 ($100,000 + $160,000 +$4,500,000).CHAPTER 1616–21. Variable Units in PackageProduct Price* –Cost = CM Mix = CM Scientific $25 $12 $13 1 $13 Business 20 9 11 5 55 Total $68*$500,000/20,000 = $25$2,000,000/100,000 = $20X = ($1,080,000 + $145,000)/$68X = $1,225,000/$68X = 18,015 packages18,015 scientific calculators (1 ⨯ 18,015)90,075 business calculators (5 ⨯ 18,015)2. Revenue = $1,225,000/0.544* = $2,251,838*($1,360,000/$2,500,000) = 0.544CHAPTER 1818–21. Payback period = Original investment/Annual cash inflow= $1,680,000/($2,730,000 –$2,100,000)= $1,680,000/$630,000= 2.67 years2. a. Initial investment (Average depreciation = $336,000):Accounting rate of return = Average accounting income/Investment= ($630,000 –$336,000)/$1,680,000= 17.5%b. Average investment:Accounting rate of return = ($630,000 –$336,000)/[($1,680,000 + $0)/2]= $294,000/$840,000= 35%3. Year Cash Flow Discount Factor Present Value0 $(1,680,000) 1.000 $ (1,680,000)1 630,000 0.909 572,6702 630,000 0.826 520,3803 630,000 0.751 473,1304 630,000 0.683 430,2905 630,000 0.621 391,230NPV $ 707,700 4. P = CF(df) = I for the IRR, thus,df = Investment/Annual cash flow= $1,680,000/$630,000= 2.67For five years and a discount factor of 2.67, the IRR is between 24% and 26%.。