Unit 29 Shopping Lesson 114教学设计-教学教案

合集下载

英语教案 unit 29 Shopping-Lesson 116

英语教案 unit 29 Shopping-Lesson 116

英语教案-unit 29 Shopping-Lesson 116 Lesson 116 PPT教学设计方案● 教学目标:1.语音和句子的重读。

2.了解有关超市的知识。

3.初步认识美元。

4。

初步学习美英人士购物时所用的度量衡。

5.学会谈谈自家附近的超市。

● 教学用具:录音机,实物投影仪,图片或实物等。

如有条件搞一份麦当劳或肯德基的菜单。

● 教学步骤:Step 1 Revision听录音并跟读第116课第一部分和第二部分。

让几个同学在全班示范,看谁模仿的最好。

可给一些生词让学生试着读一读,看看他们本课语音掌握的如何。

值日生Duty Report。

让值日生事先准备一有关超市的短文,在Duty时在全班讲,为新课做好铺垫。

Step 2 Presentation引出今日新单词:all day The shopkeepers in thisshop work hard all day。

a lot of The supermarket has a lot of things。

This shop sells a lot of things。

open: not closeThis supermarket is open from 9 a。

m。

to 9 p。

m。

This shop is open at 9 a。

m。

and is closed at 9 p。

m。

market On Saturdays and Sundays the markets are full ofpeople。

教单词过程当中,尽量把课文中的句子重复几遍。

为下一步听课文做好铺垫。

Step 3 Read and answer1。

老师可先复述课文,让学生们了解main ideas,然后让学生们听录音,提醒他们不看书。

2.也可让学生们先看书一分钟,然后听录音。

3.听完第一遍时,可让学生先做几道判断题,一下几题供参考。

如:( ) 1。

A big supermarket is near my home。

lesson-29-SHOPPING

lesson-29-SHOPPING

Complete the dialogue with proper word.
A: Excuse me . Could I have some fish? B: What kind ? The red fish ? A: Yes .How ______ much _______is it ? B: 16 yuan a kilo , sir . expensive. A: Oh , that’s too ___________ B: _____ How ________ about the small ones? They’re cheap. Ten yuan a kilo. A: That’s ____________. good/OK
Unit29 Shopping
广西阳朔县阳朔镇外语实验中学
黎甜秀制作
carrots
tofu
chicken
onions
What would you like to buy ?

5个土豆和4个西红柿 12个鸡蛋 3公斤橘子 一公斤鱼和半公斤鸡肉 6瓶牛奶 2箱苹果和3箱梨 一些面包和饮料
Shopping list
1). 2). 3). 4). 5 potatoes and 4 tomatoes 12 eggs 3 kilos of oranges 1 kilo of fish and half a kilo of chicken 5). 6 bottle of milk 6). 2 boxes of apples and 3 boxes pears 7). Some bread and drinks

Suppose you are going to cook dinner for your family . What do you want to cook for them ?Make a shopping list of what you need .then make up a dialogue with your partner.假如你为全家做一顿晚饭,你

英语教案-unit29Shopping-Lesson116

英语教案-unit29Shopping-Lesson116

英语教案-unit29Shopping-Lesson116 Lesson 116 PPT教学设计方案 ● 教学目标: 1.语音和句子的重读。 2.了解有关超市的知识。 3.初步认识美元。 4。 初步学习美英人士购物时所用的度量衡。 5.学会谈谈自家附近的超市。 ● 教学用具: 录音机,实物投影仪,图片或实物等。 如有条件搞一份麦当劳或肯德基的菜单。 ● 教学步骤: Step 1 Revision 听录音并跟读第116课第一部分和第二部分。让几个同学在全班示范,看谁模仿的最好。可给一些生词让学生试着读一读,看看他们本课语音掌握的如何。 值日生Duty Report。 让值日生事先准备一有关超市的短文,在Duty时在全班讲,为新课做好铺垫。 Step 2 Presentation 引出今日新单词:all day The shopkeepers in this shop work hard all day。 a lot of The supermarket has a lot of things。 This shop sells a lot of things。 open: not close This supermarket is open from 9 a。m。 to 9 p。m。 This shop is open at 9 a。m。 and is closed at 9 p。m。 market On Saturdays and Sundays the markets are full of people。 教单词过程当中,尽量把课文中的句子重复几遍。为下一步听课文做好铺垫。 Step 3 Read and answer 1。 老师可先复述课文,让学生们了解main ideas,然后让学生们听录音,提醒他们不看书。 2.也可让学生们先看书一分钟,然后听录音。 3.听完第一遍时,可让学生先做几道判断题,一下几题供参考。 如: ( ) 1。 A big supermarket is near my home。 A。 Yes B。 No C。 The text doesn’t tell us ( ) 2。 It has no name。 A。 Yes B。 No C。 The text doesn’t tell us ( ) 3。 It sells a lot of things, almost everything。 A。 Yes B。 No C。 The text doesn’t tell us ( ) 4。 If you want to buy “house”, does the supermarket sell? A。 Yes B。 No C。 The text doesn’t tell us ( ) 5。 All things in the supermarket are not expensive。 A。 Yes B。 No C。 The text doesn’t tell us ( ) 6。 The supermarket is open 12 hours a day。 A。 Yes B。 No C。 The text doesn’t tell us ( ) 7。 All the shopkeepers are friendly。 A。 Yes B。 No C。 The text doesn’t tell us 用投影仪打出,供学生们练习。 4.听第二遍,回答书上的问题。 5.听第三遍,复述,可把书上问题的答案连起来,成为一篇复述的短文。 6.编对话。 给出一情景:同学A,B去逛超市,想买些小礼品送给美国的笔友。 7.读课文。 8.谈谈自家附近的超市或农贸市场(Free Market),并写成书面的文字。 老师可根据班上同学的水平,酌情增减内容。 Step 4 Read and write 1.学习116第四部分。 2.新单词:dollar one dollar is equal about 8。3 yuan。 cent pound 镑,(重量单位) 如有条件,可那一张真的美元或英镑让学生可看一看。 步骤同Step 3。 3.把对话写成书面文字。 Step 5 Practice 用麦当劳肯德基的菜单或Workbook P147 Menu编一对话。 你只有15元如何吃一顿物美价廉的午餐。 Blackboard Handwriting Unit 29 Shopping Lesson 116 参考词 New Words: all day a lot of open market dollar Useful expressions cent It has a lot of things。 This supermarket is open from 9 a。m。 to 9 p。m。 pound 探究活动 任 务:《跳蚤市场》或叫《垃圾市场》 语言技能:listening,talking and writing 所用材料: 人民币、家中闲置的物品、购物单等 活动形式:可全或半班 提示词语及句型: basketball volleyball medicine box English book corner Do you have a pen / a pencil-sharpener / a ruler / doll / English book / story book? Yes, I do。 / No, I don’t。 How much is it? / are they? It’s / They are…yuan。 Here you are。 Here is the money。 Thank you。 I want to buy… 操作过程: 1。 老师布置任务:同学们把集中闲置的物品如:学习用品、生活用品、玩具、和书籍等带到学校。 2.老师把课堂虚拟成一跳蚤市场,把同学们带到学校的物品都表上价格,大件2元,小件1元。 3.同学们可购买自己喜欢的或需要的物品,整个买卖过程用英语完成,现金交易。 4.所得款项,可归个人也各用作班费。 任 务: 班费的使用 语言技能:listening,talking and writing 所用材料: dictionary、学过的句型和单词 活动形式:以四人小组为单位 提示词语及句型: How much is our class fees? What do we buy with this money? We can buy something that we all like。 What about buying a basketball? I don’t agree to buy … because it’s no use。 I think we should buy a …, because it is very useful to everyone。 操作过程: 1.小组讨论班费的用法。共有班费208元。小组每位成员谈谈对班费用法的看法。(每位组员应事先作一番调查,看看班上同学都想买什么东西,并准备好发言) 2。 每位成员必须发言,阐明自己的观点,并说明理由。 3.每组找一位同学代表发言,看那一组买的东西物美价廉,符合同学们的心意。 4.把本组的讨论结果写成一书面材料交给老师,并;评出《班费最佳利用方案》。 任 务:购物:老外买饺子 目 的:练习做生意 语言技能:listening,talking and writing 所用材料: 字典和所学句型 活动形式:两人小组 提示词语及句型: traditional(传统) food in Spring Festival What’s in it? There is meat and all kinds of vegetables。 操作过程: 可用以课外活动时间,并实现准备好一些画片,正面画画,背面写单词。 1。 老师布置任务:一“老外”要买中国的传统食品“饺子”,但又不知怎么说,根据这一情景编一对话。 2.小组复习总结购物用语。 3.模拟一主食厨房,用以大纸盒里面放些画片。编对话。对话应10组AB以上。内容包括:老外描述“饺子”的外形、味道和售货员向老外介绍“饺子”特点、食用的方法等。 4.对话编好后,请几组同学在全班展示,看那一组最精彩。 5.老师可随意在找一组同学,抽一画片,即兴编对话。 任 务:介绍一种食品 语言技能:listening,talking and writing 所用材料: 字典和所学句型 活动形式:三人或四人小组 提示词语及句型: mineral,(矿物质) nutrition,(营养) vitamin,(维生素) crisp and tasty (又香又脆), tasty refreshing (爽滑可口),health food (保健食品) promote sales(促销) 操作过程: 1。 一顾客想买一保健食品,你向他介绍了最近新研制的一种方便面。 2.小组讨论如何向顾客介绍这种面。介绍内容有:这种面含有多种营养,生吃又香又脆,煮着吃爽滑可口,而且久煮不烂,只比普通同的方便面贵一点点,每袋只售5元。现在正在促销。 3.每组都派一位代表推销自己的产品。 4。 听了的介绍,看那一组卖出的面最多。 任 务: 看生病的同学,买礼物 目 的: 学会计划花钱 语言技能:listening,talking and writing 所用材料: 字典和所学句型 活动形式:四人小组 提示词语及句型: What about …? 1。 班上一同学生病住院,老师想派几位同学去看望,打算从班费总抽出50元买些礼品。让同学们讨论一下,这50元钱买些什么。 2.四人小组中讨论50元钱买什么,每人阐明自己的观点,说明理由。 3.每组推选一代表,宣讲本组的观点,竞争“上岗”争取老师派你们组去。 4.老师根据每组的演讲,看那一组买的东西物美价廉,就派这一组去看生病的同学。

unit 29 Shopping-Lesson 113 教学设计

unit 29 Shopping-Lesson 113 教学设计

unit 29 Shopping-Lesson 113 教学设计 Lesson113多媒体教学设计方案 教学目标 1.会使用可数名词和不可数名词开购物单。为后两课学习购物做准备。 2.学会讨论吃什么饭,买什么东西。 3.复习一些礼貌用语和习惯表达,如:Howabout…?Whatabout…?Canyoucomewithme?Whatdoyouhavefordinnerthisevening?Letmeandhavealook.等。 4.新单词:chicken,tofu,fridge,list,shoppinglist,buy,kilo 句型:Whatdowehavefordinnerthisevening? Fishismyfavourite. Whatelsedoyouwanttohave? Don’twehaveanyeggs? Letmemakeashoppinglist. Youcanhelpmecarrythethings. 教学用具 PPT教学演示课件 教学步骤 Step1Revision 课件展示]教师在课堂上提问题,引导学生回答Whatdoyouhaveforbreakfasttoday?Shallwegoandbuysomethingtoeat?What’sinthepictures?Letmesee.Whatdowehaveforlunchtoday?Howabout…?Whatabout…?Whatelsedoyouwanttohave?Canyougoandbuythethings?Let’sgo.等。老师也可以同样的方式提问全班同学。 教师展示课件中Revision的食物图片,复习一些食品的名称。 Step2Presentation 课件展示]教师在复习食品名称基础上,引出购物的话题。教授有关食品新单词chicken,tofu,fridge,tomato,onion,carrot,pork教师可以点击播放单词录音让学生跟读,掌握好单词的标准发音。然后教师教单词list,shoppinglist,buy,buythings,kilo,onekiloofchickenlegs引导根据所学习的新单词,学生回答句子:Whatdoyouhaveforlunchtoday?Whatelsedoyouwanttohave?Whatdowehaveinthefridge?Canyougoandbuythethings? Step3Readandsay 课件展示]教师点击图片可以播放影片让学生观看,播放课文对话录音让学生跟读课文对话,尽可能的模仿录音中的语音语调,教师再点击鼠标出现以下有关问题: What’sinthefridge?Isthereanyfishinthefridge?Arethereanychickenlegsinthefridge?Don’twehaveanyeggsinthefridge?Whydotheygoshopping? 跟读直至读熟。让个别学生进行对话演示。 Step4shoppinglist 课件展示]教师点击图片播放影片让学生观看,教师点击播放录音让学生跟读。 根据课文的购物单自行设计一个自己的购物单,教师让个别学生读出自己的购物单,互相比较看看谁设计的购物单最合适。 Step5practice 课件展示]在学生之前设计好了购物单的情况下,老师让学生观看课件中的超市图片,假设学生在周末和父母去市场买东西。然后教师再点击鼠标,课件中就会显现出商店所卖的商品和价目表,让学生根据图片和价目表自编一个对话:一人为售货员,一人为顾客,教师可以引导学生使用这几句话:CanIhelpyou?I’dlike…..Hereyouare.Hereisthemoney.对话可长可短,因人而异。 Step6Consolidation 课件展示]教师总结本课中出现的一些重点词组与句子。让学生熟读。Lesson113教学设计方案 教学目标 1.会使用可数名词和不可数名词开购物单。为后两课学习购物做准备。 2.学会讨论吃什么饭,买什么东西。 3.复习一些礼貌用语和习惯表达,如:Howabout…?Whatabout…?Canyoucomewithme?Whatdoyouhavefordinnerthisevening?Letmeandhavealook.等。 4.新单词:chicken,tofu,fridge,list,shoppinglist,buy,kilo 句型:Whatdowehavefordinnerthisevening? Fishismyfavourite. Whatelsedoyouwanttohave? Don’twehaveanyeggs? Letmemakeashoppinglist. Youcanhelpmecarrythethings. 教学用具 :录音机,投影仪,图片或实物等。也可用一盒子,里面放上一些包装和一些图片,如:可乐瓶、雀巢咖啡盒、方便面口袋、巧克力盒以及面包等。 教学步骤 Step1Revision 本节课的DutyReport完毕后,可让值日生和同学们讨论今天中午可能吃什么。让值日生临时和一同学编一对话,其内容大致可以是:学校的饭不好吃,要去外面卖东西吃。 也可让值日生事先编一对话,上课时和老师对话,尽量用上这几句话:Whatdoyouhaveforlunchtoday?Shallwegoandbuysomethingtoeat?What’sinthefridge?Letmesee.Whatdowehaveforlunchtoday?Howabout…?Whatabout…?Whatelsedoyouwanttohave?Canyougoandbuythethings?Let’sgo.等。老师也可以同样的方式提问全班同学。 复习一些食品的名称。 Step2Presentation 有以上对话的铺垫,现在引出购物的话题。教单词fridge。然后我们列一购物单,教单词list,shoppinglist,buy,buythings,kilo,onekiloofchickenlegs练习句子:Whatdoyouhaveforlunchtoday?Whatelsedoyouwanttohave?Whatdowehaveinthefridge?Canyougoandbuythethings? Step3Readandsay 听录音或使用媒体资料学习第113课第一部分,最好不看书。可提问学生几个问题: What’sinthefridge?Isthereanyfishinthefridge?Arethereanychickenlegsinthefridge? Don’twehaveanyeggsinthefridge?Whydotheygoshopping? 跟读直至读熟。然后两人读对话。 Step4practice1 1.让同学们也把值日生做Dutyreport的话题练习一遍。 2.假如你今天邀请几个朋友吃饭,让学生看着盒子(假定为冰箱)里的东西列出一购物单,所买东西不要太多也不要太少,够吃即可。看谁的东西经济实惠。老师画一商店的图,并画出商店所卖的商品和价目表。供顾客们选购。 根据购物单同桌两人便对话。一人为售货员,一人为顾客。可用这几句话:CanIhelpyou?I’dlike…..Hereyouare.Hereisthemoney.对话可长可短,因人而异。 Step5practice2 老师可再设几个话题,在不同的商店不同的人买东西。(见教参P124) Step6Consolidation Doworkbook Homework BlackboardHandwriting Unit29Shopping Lesson113 NewWords:chickentofufridgelist(shoppinglist)buykilo Usefulexpressions Whatdowehavefordinnerthisevening?Whatabout…?Howabout…? Letmemakeashoppinglist.Fishismyfavourite.Whatdowehaveinthefridge? unit29Shopping-Lesson113教学设计

  1. 1、下载文档前请自行甄别文档内容的完整性,平台不提供额外的编辑、内容补充、找答案等附加服务。
  2. 2、"仅部分预览"的文档,不可在线预览部分如存在完整性等问题,可反馈申请退款(可完整预览的文档不适用该条件!)。
  3. 3、如文档侵犯您的权益,请联系客服反馈,我们会尽快为您处理(人工客服工作时间:9:00-18:30)。

Unit 29 Shopping Lesson 114教学设计-教学教案
Lesson 114教学设计示例
一、教学目标
1.知识目标
(1)复习和食物相关的词汇:rice, bread, coke, milk, eggs, potatoes, oranges, pears等。
(2)学习句型:How much is the ___? How much are the ___? That’s cheap/expensive. They’
re cheap/expensive.

2.能力目标
能够用英语熟练询问某物的价钱。
3.情感目标
教育学生要礼貌购物。
二、教学过程
Step 1 Revision
1 Check homework.
2 Ask students to contribute pens, books, etc. to the shop on your desk: Say What do you have
for the shop? Help the students to answer, I have a /

some … Ask What things does the shop sell?
3 Revise the names of the new food items taught in the last lesson.
Step 2 Presentation
Talk about the items on your desk. Say This is my shop. It sells pens, books, rulers and things like
that. What does it sell? Does it sell bread? etc. Help the students to answer Yes, it does. / No, it
doesnt. Teach the meaning of sell by gesture or translation. Get a student to take charge of the
shop and to tell the class what it sells. Get students to ask Does it sell rice? etc.

Step 3 Practice
1 Books closed. On the Bb write Shop A on the left-hand side and Shop B on the right-hand
side. Tell the students Shop A sells books and pens. What else does it sell? Get the students to
make suitable suggestions, and write them on the Bb underneath Shop A. Then say Shop B sells
apples and meat. What else does it sell? Write down students suggestions. (Do not erase this list,
you will add prices later on in the lesson.)

2 Teach this dialogue:
A: I want to buy some bread. Which shop sells bread?
B: (pointing) That shop over there sells bread.
A: Can you come with me, please?
B: Certainly!
Students practise the dialogue in pairs, adding more words to it if they wish.
3 Write a price list for shop B. Get the students to make suggestions:
e.g. kilo
Meat Y8.60
Apples Y4.20
Teach How much is the meat? Its eight yuan sixty fen a kilo. Teach How much are the apples?
Theyre four yuan twenty fen a kilo. Get the students to practise in pairs asking questions about the
price of pears, bananas and all the other items of food that are listed on the Bb.

4 Teach How much is the pen? Its three yuan. Get the students to ask you the price of other
classroom objects.

5 Teach Thats expensive/cheap! And practise the extended dialogue:
A: How much is that book?
B: Its four yuan.
A: Thats expensive! How much is this one?
B: This is one yuan and fifty fen.
A: Oh, thats cheap!
Step 4 Look and say
SB Page 62, Part 1. Tell the students to look at the price list in the pictures. Get the students to
work in pairs and ask questions as in the presentation about the price of the food items in the
picture.

Step 5 Look, ask and answer
1 SB Page 62, Part 2. Give an example, then get the students to practise in pairs.
2 In small groups have students use the price list and role-play being at the supermarket. They
should not write anything down, but use their books to look at the price list only. As the students
work, walk around and give help where needed. Have several groups volunteer to do their
role-play for the class. Note that the dialogue on the left side deals with uncountable nouns and the
one on the right side deals with countable nouns.

Step 6 Read and practice
SB Page 62, Part 3. Give instructions to the students and make sure they know the goal of this part.
Use the first dialogue to talk about food like apples, oranges, etc. that are countable. Use the
second dialogue to talk about food that is uncountable. You may demonstrate with a student. Now
have the class work in pairs. Finally, call out several pairs to perform before the whole class.

Step 7 Workbook
SB Page 144, Wb Lesson 114, Exx. 1-3. Since the students have made a survey of a nearby shop
or market, they can do Ex. 1 in groups. Then each group may report to the whole class. Do Ex. 2
and 3 in class.

Homework
Finish off the Workbook exercises.

相关文档
最新文档